Przejdź do treści

Pałace Ostromecko

ul. Bydgoska 9
86-070 Ostromecko

+48 52 364 64 41, +48 519 346 578

3 września 2022, podczas VII edycji Festiwalu TehoFest, Pałace w Ostromecku oficjalnie dołączyły do obiektów tworzących Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku nieprzypadkowo znalazł się wśród obiektów szlaku. W tym wyjątkowym miejscu prezentowany jest bydgoski przemysł związany z produkcją instrumentów. W Pałacu Nowym w 2021 r. otwarto Skład Sommerfelda, gdzie obejrzeć można zabytkowe pianina
bydgoskich producentów, a także zaaranżowany warsztat, w którym tworzono
pianina od podstaw. Przedstawiono też
unikatową kolekcję akordeonów wyprodukowanych w bydgoskiej fabryce. Wśród eksponatów jest prawdziwy unikat – akordeon Carmen z numerem seryjnym 0001.

Historię instrumentów w kompleksowy sposób opowiada także Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Pałacu Starym. To jedna z trzech takich kolekcji w Polsce i jedyna w regionie – liczy ponad 70 eksponatów, a wśród nich wszystkie rodzaje fortepianów i pianin produkowanych w Europie i na świecie od ponad dwóch wieków. 

Przemysłowa historia Ostromecka i Bydgoszczy łączy się także dzięki słynnej wodzie mineralnej, której eksploatacja na większą skalę rozpoczęła się w 1894 roku.

Skip to content